Kodėl mūsų kūnai gamina stiprų psichotropinį junginį dimetiltriptaminą (DMT)? Jis aptinkamas ir augaluose. Atsakymas po 60 metų trunkančių tyrimų, ko gero, nuvilia visus: mes vis dar nežinome. Mes taip pat ne iki galo suprantame kanabinoidų ir endokanabinoidinės sistemos funkciją žinduolių organizme. Kanabinoidai, kaip ir DMT, aptinkami augaluose.
JAV mokslininkas Rikas Strassmanas teigia, kad tuo metu, kai kankorėžinėje liaukoje susidaro dideli DMT kiekiai, žmogus patiria ekstazę, artimą mirčiai ir mistinėms patirtims. Strassmano tyrimai, užtrukę du dešimtmečius, sukėlė diskusijas dėl endogeninio DMT vaidmens žmogaus organizmui. Jie įžiebė keletą gana provokuojančių teorijų apie kankorėžinę liauką, kurią kai kurie laiko „trečiąja akimi“ arba sielos vieta žmogaus organizme.
Strassmanas teigė, kad DMT, susidaręs kankorėžinėje liaukoje, – mažoje ryžio grūdo dydžio liaukoje, esančioje giliai smegenyse ir gaminančioje melatoniną, struktūrinį DMT analogą, – vaidina pagrindinį vaidmenį žmonių mistiniuose išgyvenimuose, artimuose mirties patirčiai. Tyrimai rodo, kad kelias sekundes prieš pat žinduolių (įskaitant ir žmonių) mirtį kankorėžinė liauka išskiria neįtikėtinai didelį šio psichotropinio hormono kiekį. Kyla klausimas, kodėl?
Dar labiau apsunkindami suvokimą, mokslininkai 2019 m. žurnalo „Nature“ paskelbtame tyrime nurodo, kad tarpląstelinio DMT lygis padvigubėjo už žiurkės regėjimą atsakingoje smegenų žievės dalyje po eksperimento metu dirbtiniu būdu sukelto širdies veiklos sustojimo. Kodėl ši paslaptinga molekulė nuolat gaminama žinduolių kūne mažais kiekiais?
Apžvalgos autoriai daro išvadą, kad „labai tikėtina“, jog endogeniniam DMT žinduolių fiziologijoje tenka tam tikras vaidmuo, susijęs su sąmone, intuicija ir sapnavimu.
Endokanabinoidinė sistema
Užsitęsusios diskusijos dėl endogeninio DMT funkcijos ir negauti atsakymai skatina mokslininkus tyrinėti toliau. Galų gale, būtent kanapių tyrimas paskatino atrasti endogeninius kanabinoidus ir žmogaus endokanabinoidinę sistemą. Terapiniai kanabinoidų poveikio mechanizmai, kaip ir DMT, iki galo nėra ištirti, tačiau žinoma, kad pastarieji veikia per žmogaus endokanabinoidinę sistemą, kurią sudaro endokanabinoidai, kanabinoidų receptoriai ir endokanabinoidinių medžiagų apykaita. Endokanabinoidai yra bioaktyvūs lipidai, aktyvuojantys receptorius. Endokanabinoidų receptoriai CB1 ir CB2 yra išsidėstę centrinėje ir periferinėje nervų sistemoje, akių tinklainėje, limfiniuose ir kraujo induose, virškinamajame trakte, plaučių audinyje ir kt. CB1 receptoriai randami paprastai ant nervinių, o CB2 – ant imuninių ląstelių.
Žinoma, kad augaluose randami fitokanabinoidai jungiasi į žmogaus endokanabinoidinę sistemą ir atlieka jos stabilizacijos funkciją. Endokanabinoidinė sistema dalyvauja tokių funkcijų ir procesų reguliacijoje kaip kognityvinės funkcijos, miegas, nerimas, depresija, apetitas, priklausomybės, neuroprotekcija, reprodukcinės funkcijos (vaisingumas, embriono implantacija ir vystymasis), širdies veikla, energijos gamyba ir balansas, peristaltika, žarnyno endokrininės ir barjerinės funkcijos, imunomoduliacija, pykinimas ir vėmimas, akispūdis, bronchodilatacija, onkologinių ligų vystymasis, kaulų remodeliacija ir kt. Sutrikus endokanabinoidų sistemai, sutrinka ir žmogaus sveikata. Todėl augalinių kanabinoidų – fitokanabinoidų vartojimas siejamas su endokanabinoidinės sistemos balansu ir pagerėjusia savijauta.