Apie endokanabinoidinę sistemą

Terapiniai kanabinoidų poveikio mechanizmai iki galo nėra ištirti, tačiau žinoma, kad pastarieji veikia per žmogaus endokanabinoidinę sistemą, kurią sudaro endokanabinoidai, kanabinoidų receptoriai ir endokanabinoidų medžiagų apykaita (Battista et al., 2006). Endokanabinoidai yra bioaktyvūs lipidai, kurie aktyvuoja receptorius. Endokanabinoidų receptoriai CB1 ir CB2 išsidėstę centrinėje ir periferinėje nervų sistemoje, akių tinklainėje, limfiniuose ir kraujo induose, virškinamajame trakte, plaučių audinyje ir kt. (Pertwee, 1999; Kaur et al., 2016). CB1 receptoriai randami paprastai ant nervinių, o CB2 – ant imuninių ląstelių.

Endokanabinoidų sistema (Kaur et al., 2016)

Manoma, kad endokanabonoidų sistema dalyvauja tokių funkcijų ir procesų reguliacijoje kaip kognityvinės funkcijos, miegas, nerimas, depresija, apetitas, priklausomybės, neuroprotekcija, reprodukcinės funkcijos (vaisingumas, embriono implantacija ir vystymasis), širdies veikla ir vazodilatacija, energijos gamyba ir balansas, peristaltika, žarnymo endokrininės ir barjerinės funkcijos, imunomoduliacija, pykinimas ir vėmimas, akispūdis, bronchodilatacija, vėžio vystymasis, kaulų remodeliacija ir kt. (Zou S., et al., 2018).

  1. Battista N, Fezza, F, Finazzi-Agro A, Maccarrone M. The endocannabinoid system in neurodegeneration. Ital J. Biochem 2006;55(3–4):283–289.
  2. Pertwee RG. Cannabis and cannabinoids: pharmacology and rationale for clinical use. Forsch Komplementarmed 1999;6 Suppl 3:12-5.
  3. Kaur R, Ambwani SR, Singh S. Endocannabinoid System: A Multi-Facet Therapeutic Target. Curr Clin Pharmacol 2016;11(2):110-7.
  4. Zou S, Kumar U. Cannabinoid Receptors and the Endocannabinoid System: Signaling and Function in the Central Nervous System. Int J Mol Sci 2018;13:19(3).
Krepšelis Produktas pašalintas Atkurti
  • Nėra produktų krepšelyje